Polacy pożyczają coraz więcej pieniędzy w bankach. Kredyt konsumpcyjny i konsumencki, to dwie najbardziej popularne formy zaciągania zobowiązań. Ze statystyk wynika, że ilość różnego rodzaju pożyczek czy kredytów podoiła się w ostatnich latach.
A zobowiązania, na które decydują się kredytobiorcy, opiewają na coraz wyższe kwoty. W związku z tymi danymi warto zadać sobie pytanie, czym jest kredyt konsumencki, oraz na jakich zasadach można go zaciągnąć. Czy kredyt konsumencki jest tym samym, czym kredyt konsumpcyjny?
Czym jest kredyt konsumpcyjny i konsumencki, co je różni
Reklamy banków czy firm pożyczkowych zachwalają kredyt konsumencki jako popularny produkt finansowy, który może być udzielony każdemu. Jednak taki kredyt może zaciągnąć tylko osoba, która posiada zdolność kredytową. Oznacza to, że dany klient będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie.
Kredyt konsumencki jest rodzajem pożyczki chronionej przez prawo, na mocy Ustawy o kredycie konsumenckim. Udzielany na cel związany z indywidualnymi potrzebami konsumenta i przede wszystkim – na jasno określonych zasadach.
Kredyt konsumencki nie może przekroczyć pewnej kwoty. W zależności od wysokości pożyczki, okres spłacania kredytu może trwać nie dłużej niż 10 lat. Produkt ten jest skierowany wyłącznie do osób fizycznych, co oznacza, że nie może być udzielony przedsiębiorcom na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Na decyzję o przyznaniu kredytu konsumenckiego przez bank duży wpływ ma analiza historii kredytowej ocenianej przez Biuro Informacji Kredytowej. Dobra ocena w BIK świadczy o tym, że wcześniejsze kredyty spłacaliśmy w określonym przez umowę terminie. Firmy pożyczkowe nie mają obowiązku sprawdzania naszej historii BIK, jednak zwykle to robią.
Przykłady kredytów konsumenckich
Kredytem konsumenckim możemy nazwać:
- Umowę o pożyczkę gotówkową,
- Umowę o kredyt,
- Umowę o odroczenie spłaty kredytu – jeśli twoja umowa obliguje cię do ponoszenia jakichkolwiek kosztów związanych z racji odroczenia spłaty.
- Umowę o kredyt wiązany, w której bank wypłaca pieniądze na zakup towaru lub usługi, a ty nie jesteś dłużnikiem np. sklepu RTV/AGD, lecz banku.
- Umowę kredytu odnawialnego – czyli kredytu podobnego do debetu na koncie.
Przy czym kredyt odnawialny może stanowić kwotę nawet do 150 000 złotych. Z tych środków nie musisz korzystać od razu, ale mogą one stanowić zabezpieczenie w razie nagłych wypadków. Co ciekawe – jeśli nie korzystasz z tych dodatkowych pieniędzy na koncie, nie płacisz od nich żadnych odsetek.
Rodzaje kredytu konsumenckiego. Jakiego kredytu potrzebuję? Zastanów się, na jaki cel potrzebujesz pożyczki. Na remont mieszkania? Na samochód? Na pralkę, która nagle się zepsuła? Może po prostu potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, żeby mieć pewność, że w nagłej sytuacji ci ich nie zabraknie. A można wybierać spomiędzy różnych opcji:
- Kredyt samochodowy,
- Kredyt gotówkowy,
- Karta kredytowa,
- Kredyt odnawialny,
- Pożyczka na raty.
Dla każdej potrzeby klienta istnieje inny rodzaj kredytu. Ważne, żeby dobrać odpowiedni produkt dla swoich możliwości i potrzeb. Na kupno pralki nie potrzebujesz takiej samej kwoty co na remont domu, a dodatkowa gotówka bardzo szybko może zostać wydana na niepotrzebne rzeczy.
Jakie elementy musi zawierać umowa kredytowa
Na łączną kwotę kredytu składa się kilka różnych opłat. Każdy klient decyduje się na nie, podpisując umowę kredytową. Dlatego warto wybierać mądrze i nie kierować się tylko oprocentowaniem, jako głównym kryterium wyboru pożyczki. Takie podejście może być bardzo mylące.
Banki i firmy pożyczkowe udzielające kredytu czy pożyczki, mają obowiązek podać wszelkie informacje o kosztach (RRSO – czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania). Zaliczymy do nich:
- Kwota kredytu,
- Wysokość oprocentowania
- Odsetki,
- Opłata notarialna lub inne niezbędne opłaty
- Koszt ubezpieczenia kredytu,
- Koszt Odstąpienia od umowy,
- Ewentualne odsetki za opóźnienie w spłacie.
Dodatkowe dane, które powinny znaleźć się w każdej umowie kredytowej, to np. koszty spłaty kredytu przed terminem. Czy zyskasz na tym, czy raczej stracisz, Warto rozważyć każdą opcję. Generalnie bank nie może żądać od ciebie spłacania odsetek za spłacony już kredyt – nawet jeśli zrobisz to przed wyznaczonym terminem.
Jeśli masz dodatkowe pytania czym jest kredyt konsumpcyjny, napisz w komentarzu pod wpisem. Zachęcamy także do udostępniania naszych artykułów w kanałach społecznościowych.